Paper 154

Generated: Tue Feb 28 17:21:17 2006

prev (153) overview next (155)

154 - TitleWEB SİTE TASARIMLARIMLARINDA KULLANILABİLİRLİK DEĞERLENDİRME YÖNTEMLERİNİN ÖNEMİ
AuthorsElif KILIÇ, G.Ü. Müh-Mim Fak. Endüstri Müh. Böl.
Zülal GÜNGÖR, G.Ü. Müh-Mim Fak. Endüstri Müh. Böl.
PC MemberNo
Contact personElif kılıç, elifkilic_at_gazi.edu.tr, 03122317400/2823
Main Fields9. Elektronik Kütüphaneler
Other Main FieldsWeb Kullanılabilirliği
Abstract + KeywordsÖZET

Bu çalışmada, bir web sitesi üzerinde kullanılabilirlik testinden yararlanılarak yapılan tasarım değişiklikleri, kullanıcı anketleri ile altı kullanılabilirlik faktörü (Kontroledilebilirlik, Görünürlük, Öğrenilebilirlik, Yardımedilebilirlik, Etkinlik ve Memnuniyet) açısından değerlendirilmiş ve kullanıcı memnuniyeti ölçülmüştür. Sonuçlar, kullanılabilirlik değerlendirme yöntemlerinden olan kullanılabilirlik testinin tasarım değişikliğinde, anketlerin ise bu değişiklikleri değerlendirilmesinde önemli bir araç olarak kullanılabileceğini göstermektedir.

Anahtar Kelimeler: Kullanıcı Memnuniyet Anketi, Kullanılabilirlik Testi, Kullanılabilirlik Faktörleri,Web Siteleri

ABSTRACT

In this study, design variations performed by usability testing were evaluated by user survey according to six factors such as controllability, learnability, helpfulness, visibility and satisfaction on a web site and user satisfaction is measured. Results demonstrate that usability testing,which is one of the usability evaluation methods, can be used as an important tool in design variations,however survey can be used as an important tool in evaluating these variations.

Keywords: User Satisfaction Survey, Usability Testing, Usability Factor, Web Sites
Remarks

prev (153) overview next (155)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente