Paper 165

Generated: Tue Feb 28 17:21:17 2006

prev (164) overview next (166)

165 - Titlee-Öğrenme ve Kurumsal Eğitimde Yeni Yaklaşım Öğrenim Yönetim Sistemleri
AuthorsNazan Duran, Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı
Ata Önal, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
Ceylan Kurtuluş, Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
PC MemberNo
Contact personNazan Duran, nkadoglu_at_ykb.com, 0 505 456 49 08
Main Fields15. E-ogrenme, Uzaktan Eğitim, Internet Destekli Eğitim
Other Main Fields

Abstract + KeywordsBilgi teknolojilerinin yaygın bir şekilde kullanılması ile her alanda olduğu gibi, eğitim süreçlerinde de gelişmeler yaşanmaktadır. Çağın gereksinimi haline gelen internet, eğitim teknolojilerinde son yıllarda vazgeçilmez bir unsur olarak yer almaktadır. Bilginin hızlı bir şekilde, istendiği zaman ve düşük maliyetle kişilere ulaşmasında ise, e-öğrenim’in büyük bir payı vardır.

Bu çalışma e-öğrenme’nin faydalarını araştırmak, e-öğrenme’yi gerçeklemek için kullanılan öğrenim yönetim sistemlerini incelemek ve genel özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır.

Kurumlara e-öğrenim stratejilerini belirlemede ve kurum yapısına uygun öğrenim yönetim sistemini belirlemede ışık tutması amaçlanmaktadır.

Anahtar Kelimeler: e-Öğrenme, Öğrenim Yönetim Sistemleri, Kurumsal Eğitim

Nowadays, information technologies are commonly used in all areas, so important developments have been occurred. By the way, educational processes have been improved. Internet has become vital in education tecnologies. e-Learning has great role in getting information rapidly, with low cost when it is needed..

This study is done to investigate advantages of e-learning, to examine learning management systems, to determine the common properties of learning management system.

Giving idea to the organizations about determinig e-learnng strategy and selecting the proper learning management system is aimed in this study.

Keywords : e-Learning, Learning Management System, Organizational Training
Remarks

prev (164) overview next (166)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente