Paper 48

Generated: Tue Feb 28 17:21:17 2006

prev (47) overview next (49)

48 - TitleBilgisayar Kontrollü Mikrodenetleyicili Basketbol Skorbordu Tasarımı ve Yapımı
AuthorsAbdülkadir Çakır, Süleyman Demirel Üniversitesi, Teknik Eğitim Fakültesi
Hakan Çalış, Süleyman Demirel Üniversitesi, Teknik Eğitim Fakültesi
Ecir Uğur Küçüksille, Süleyman Demirel Üniversitesi, Teknik Eğitim Fakültesi
PC MemberNo
Contact personAbdülkadir Çakır, cakir_at_tef.sdu.edu.tr, 0-246-211 14 84
Main Fields23. Bilgisayar Destekli Tasarım ve Üretim
27. Otomasyon Sistemleri
Other Main Fields
Abstract + KeywordsÖZET

Bu çalışmada, bilgisayar kontrollü bir basketbol skorbordu tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen sistem ile daha kullanışlı bir kontrol paneli ve kayıtların tutulduğu bir ortam oluşturulmuştur. Sistem, bilgisayarda bir kontrol paneli ve kontrol sonucunun görüntülendiği elektronik panodan oluşmaktadır. Maç esnasında merak edilen kısımlara (örneğin oyuncu istatistiklerine) hemen bakılabilmektedir. Kontrol paneli, panoyu yönlendirme haricinde bütün oyuncuların ve takımların istatistiklerini tutmakta, bunları oyuncu ve takım bazında listelemektedir. Bu panolarda oyun kuralları hakkında bilgi verilmekte ve önceki istatistiklere göre tahmin yapılabilmektedir. Ayrıca oynanan haftaların puan durumuna bakılabilmektedir. Bilgisayardaki görsel kısım DELPHİ 7 ve SQL programları ile oluşturulmuştur. DELPHİ 7’de görsel arabirim oluşturmak için gerekli ön koşullar oluşturulmakta, SQL de tablolar tutulmaktadır. Bu tablolardaki kayıtlar her an güncellenebilmekte ve araya kayıt girilebilmektedir.

Porttan elektronik karta gönderilen bilgiler mikrodenetleyicide işlendikten sonra sonuç displaylerden oluşan skorborda aktarılmaktadır. Gösterge panosunda takımların skorları, peryot, yirmidört saniye ve on dakika görüntülenmektedir.

ABSTRACT

In this study, designed a scoreboard which is controlled by computer. This study provides more easy and handy control panel that is storing efective information on its. For controlling the panel, designed a visual control panel on computer and to show the scores there is a electronic score board. While the match continues, you can take informations about the players statistics. Control panel outside the route the score board, it can stores teams and players statistics. It can be list by ordering players or teams. It can shows the rules of the game and make guess with previous statistics. Also, can be added new records to the concerning tables. The previous weeks scores also can be viewed on the software. On visual software on the computer running on Delphi 7 and Sql server. We used Delphi 7 for visual interface, sql server for storing information. This tables can be accessed from software. With visual interface records can be viewed any time and add new records.

Also visual interface send information to scoreboard through the ports. The informations which is send processed by the pic and displays the results on the scoreboard. Following items showing in score board ; teams score, periods, twenty-four second and ten minutes.

Anahtar Kelimeler: skorbord, basketbol, gösterge panosu, mikrodenetleyici
Remarks

prev (47) overview next (49)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente