Paper 67

Generated: Tue Feb 28 17:21:17 2006

prev (66) overview next (68)

67 - TitleYazılım Etmenleriİ: Açık, Dinamik ve Heterojen Ortamlarda Yazılım Geliştirme İçin Bir Teknoloji
AuthorsAyşegül Alaybeyoğlu, Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
Rıza Cenk Erdur, Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
PC MemberNo
Contact personAyşegül Alaybeyoğlu, aysegul.alaybeyoglu_at_ege.edu.tr, 0 536 3475808
Main Fields11. Yazılım Geliştirme Ortamlari
12. Yeni Teknolojiler
22. Akıllı Sistemler ve Uygulamaları
Other Main Fields
Abstract + KeywordsÖZET
Bu çalışmada, yazılım etmenleri teknolojisinin ne tür yazılım sistemlerinin geliştirilmesinde kullanılabileceği konusu netleştirilmeye çalışılmaktadır. Bu amaçla, yazılım etmeni kavramı ile yazılım bileşeni, nesne gibi bilinen kavramlar karşılaştırılarak, farklı yönler ortaya konmaktadır. Böylece etmenlerin açık ve dinamik ortamlardaki kompleks yazılım sistemlerinin geliştirilmesi için neden iyi bir paradigma olduğu sorusunun cevabı bulunmaya çalışılmaktadır. Daha sonra, etmen tabanlı yazılım sistemlerinin genel karakteristikleri açıklanmakta ve yazılım etmeni teknolojisinin kullanıldığı başlıca uygulama alanları tanıtılmaktadır. Etmenlerin bu uygulama alanlarına kazandırmış oldukları olumlu özellikler belirtilerek etmenlerin bu uygulamalardaki kullanılma nedenleri ortaya konulmaktadır.
ABSTRACT
In this study, we try to explain briefly the kinds of software system developments in which software agent technology can be used. With this purpose, the software agent concept is compared with the known concepts such as software components and objects in order to state the differences between them. By this way, we try to find the answer to the question of why the software agents are good paradigm for the development of software systems in open, dynamic and heteregeneous environments. Next, the general characteristics of agent based software systems are explained and the main application areas in which the software agent technology is used are introduced. Finally, by discussing the benefits of agents to these application areas, the reasons why agents are used in these application areas are made much clear.
Anahtar Kelimeler: software agent, software component, agent applications.
Remarks

prev (66) overview next (68)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente