Paper 7

Generated: Tue Feb 28 17:21:17 2006

prev (6) overview next (8)

7 - TitleBand Genişliği Yönetimi
AuthorsHakan Kutucu, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
PC MemberNo
Contact personHakan Kutucu, hakankutucu_at_iyte.edu.tr, 2327507524
Main Fields5. Ulusal, Kurumsal ve Kampus Ağlar
6. Üniversite Bilişim Sistemleri
8. Ağ ve Sistem Yönetimi
Other Main Fields
Abstract + Keywordsİnternet'in, her firmanın ve kurumun can damarı olduğu günümüzde, bir çok firma ve kurum, tüm kullanıcılarına internet hizmeti sağlamaktadır. Fakat birçok alanda araştırma ve iş amaçlı kullanılan internet, kullanıcıların yanlış kullanımlarına da maruz kalmaktadır. Bu gibi durumlarda da elektronik posta alışverişlerinde,dosya indirme süreçlerinde problemler yaşanmakta, gerekli sitelerde sörf hızı düşmekte ve iş, zaman, para kayıpları söz konusu olmaktadır. Çözüm ise internet trafiğini kontrol altına almak ve kullanıcıların internet band genişliğini kısıtlamaktır. Bu kısıtlamayı yapan bazı donanımsal cözümler mevcuttur. Bunların başında CISCO, 3Com, DLINK, NORTEL, ALLOT gibi üreticiler gelmektedir.

Band Genişliği Yönetimi yerel bir ağda bulunan tüm istemci makinaların internet band genişliği sınırlarını belirleyen ve anlık internet kullanım miktarını ölçen bir programdır. Sistem veri tabanı ve ara yüz olarak iki ana bölümden oluşmaktadır. Bunun yanında sistemde entegre 3 adet modül bulunmaktadır.

Veri tabanında sadece 1 tablo ve bu tabloda ağda bulunan tüm istemci makinalara ait kullanım politikaları tutulmaktadır.

Ara yüzün oluşturulmasında Java programlama dili kullanılmıştır. Ara yüzle veri tabanı arasında JDBC köprüsü kullanılmaktadır.

İlk modül C programlama dili ile posix threadleri kullanılarak yazıldı. Bu modül soket kullanarak Java

RMI sunucusuna elde ettiği verileri göndermektedir.
İkinci modül RMI teknolojisi kullanarak veritabanı, arayüz ve 1. modül arasında java sunucusu olarak çalışmaktadır.

Üçüncü ve sonuncu modül ise Perl dili kullanılarak yazıldı. Bu modül veritabanından gerekli bilgileri alarak istmecilere band genişliğini vermektedir.

Anahtar Kelimeler: HTB(Hierarchical Token Bucket), TC(Trafic Control), RMI(Remote Machine Invocation)
Remarks

prev (6) overview next (8)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente