Paper 20

Generated: Tue Feb 17 20:10:05 2004

prev (19) overview next (21)

20 - TitleElektronik İmza Teknolojisi, Şifreleme ve Güvenlik Mekanizmaları
AuthorsMustafa Alkan, Telekomünikasyon Kurumu
Ayşe İnalöz, Telekomünikasyon Kurumu
PC MemberYes
Contact personMustafa Alkan, malkan__at__tk.gov.tr, 0312 5505140
Main Fields13. Yeni Teknolojiler
Other Main Fields
Abstract + KeywordsÖZET

Elektronik Ticaret ve Elektronik İmza 20. yüzyılın son döneminde bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan hızlı değişim ve gelişmelere paralel bir şekilde ve giderek artan ölçüde dünya genelinde tartışılan bir kavram olarak karşımıza çıkmaya başlamıştır. Bilgi ve İletişim Teknolojilerinde oldukça hızlı yaşanan değişim ve dönüşüm süreci tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizide yakından ilgilendirmekte ve etkilemektedir.

Bu noktadan hareketle bu çalışmada Elektronik Ticaret faaliyetleri, Elektronik İmza kavramı ve Elektronik Ticaret’in hayata geçirilmesi için en önemli unsur olan taraflar arası iletilerde; bilginin gizliliği, bütünlüğü ve tarafların kimliklerinin doğruluğunu sağlayan Elektronik İmza’nın dayandığı temeller, Şifrelendirmeye Dayalı Olmayan Güvenik Mekanizmaları, Şifrelendirmeye Dayanan Güvenlik Mekanizmaları ve Açık Anahtar Altyapısı (PKI) üzerinde durulmuştur. Ayrıca Sayısal İmza’nın oluşumu, Açık Anahtar Altyapısı Mimarileri, Sayısal İmza üretimi incelenmiş ve bunun yanında uluslararası Sayısal İmza politikası konuları ve teşebbüsleri açıklanmaya çalışılmıştır.

Anahtar Kelimeler: Elektronik Ticaret, Elektronik İmza, Şifreleme (Kriptografi)

RemarksElektronik İmzanın yasalaşma sürecinde degerlendirilmesi gereken bir konu diye düşünüyorum. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

prev (19) overview next (21)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente