Paper 32

Generated: Tue Feb 28 17:21:17 2006

prev (31) overview next (33)

32 - TitleMimarlık Eğitiminde Bilgisayar Kullanımı ve Bir Örnek
Authorsdr. olcay çetiner, Yıldız Teknik Üniversitesi
PC MemberNo
Contact personolcay çetiner, cetinero_at_yahoo.co.uk, 0 212 259 70 70 /2373
Main Fields6. Üniversite Bilişim Sistemleri
Other Main Fields
Abstract + KeywordsFarklı tasarımları gerçekleştirmek, uygulamak isteği 20.y.y.’ın ikinci yarısından sonra çok hızlı gelişim gösteren ve özellikle 80’li yıllarda kişisel bilgisayarların geliştirilmesi, tüm meslek alanlarında önemli bir karar aracı olarak bilgisayarların kullanımı, mimarlık uygulamalarında ve eğitiminde de yepyeni ufuklar açmıştır.

Bugün, mimarlık eğitimi yapan fakültelerde bilgisayarlar zorunlu bir araç olmaktadır. Dünyada tasarım alanında yapılan eğitim programlarında bilgisayar kullanımı hızla artmaktadır. Bilgisayar donanım ve yazılımlarının hızlı gelişimi mimarlık fakültelerinde kullanımını da hızla yaygınlaştırmaktadır. Bilgisayar ile eğitimin, geleceğin meslek sahiplerine, üniversite eğitimi kapsamında kazandırılması ve meslek alanındaki bilgisayar kullanımının etkin ve verimli şekilde yürütülmesi için üniversitelerin bu görevi üstlenmeleri gerekli olmuştur. Mimarlık fakültelerinde bilgisayar kullanımı, eğitim faaliyetlerinde, akademik araştırmalarda, uygulama çalışmalarında, diğer akademik birimler ve veri bankası oluşturan kurumlarla arşiv oluşturmada gerçekleştirilmektedir.

Bu yazıda amaçlanan, Mimarlık fakültelerinde eğitim faaliyetlerinde bilgisayar kullanımı, Mimarlık bölümü lisans eğitimi düzeyinde “bilgisayar ortamında tasarım” alanında kullanımının anlamı, kapsamı ve gelişimi kısaca incelenmekte ve bir örnek üzerinde bazı tanım ve sınıflandırmalar verilerek ve nasıl katkı edinilmekte olduğu incelenmektedir. Örnek olarak Y.T.Ü. Mimarlık Fakültesi <BOAT> Laboratuvarı’nda yapılan çalışmalar ve gelişme sürecinde “mimari eğitimde bilgisayar kullanımı” aktarılmaktadır.
Remarks

prev (31) overview next (33)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente